23 éve nem látott szintre ugrott a BUBOR, jöhetnek a 20%-os hitelek
Azonnal reagált a bankközi piac Virág Barnabás MNB-alelnök bejelentéseire. A hitelek árazásában meghatározó 3, 6 és 12 havi BUBOR egyaránt 16%-ra ugrott pénteken délelőtt a csütörtöki 14% fölötti szintről, ami 1999 óta nem látott csúcsot jelent. A friss fejlemény gyakorlatilag utat nyit a 20% körüli forintkamatok megjelenése és ennek következtében a piaci kamatozású forinthitelek piacának drasztikus visszaesése előtt.
A pénteki adatok szerint a 3 havi BUBOR 16,21%-ra, a 6 havi 16,08%-ra, a 12 havi 15,98%-ra emelkedett az MNB bejelentései hatására. A hazai hitelpiacon elsősorban
- a meglévő jelzáloghitelek mintegy egyharmadánál és
- a nagyvállalatok és a kkv-k által felvett / felvehető piaci kamatozású forinthiteleknél
van elsősorban jelentősége a rövid lejáratú referenciakamatoknak, nevezetesen a budapesti bankközi kamatlábnak, a BUBOR-nak. Az első csoportra azonban január 1-je óta a kormány által bevezetett kamatstop vonatkozik, várható ezért, hogy a forintalapú vállalati hitelek piacát fogja leginkább visszavetni a következő hónapokban a BUBOR régóta tartó és most felerősödő emelkedése.
A forintalapú vállalati hitelek iránt az elmúlt hónapokban már egyébként is jelentősen visszaesett a kereslet. Szinte csak a rövid lejáratú, likviditási vagy forgóeszköz célú hitelek esetében maradt meg a létjogosultsága, elsősorban azoknál a cégeknél, amelyek számára a felvett adósság kamatterhe a költségek között még magasabb kamatszint mellett sem olyan jelentős, vagy amikor a hitel kellően rövid távú ahhoz, hogy kamatai ne terheljék meg túlzottan az éves eredményt.
A kisebb cégek számára a menekülő utat elsősorban a Széchenyi kártya program támogatott, 0,5-3,5%-os kamatozású hitelei jelentik (maximális összegük 400 millió forint), a devizabevétellel rendelkező cégek számára pedig az euróhitelek jöhetnek szóba banki alternatívaként.
A vállalati hitelek körében elterjedt rövid kamatperiódusú piaci kamatozású forinthitelek körében várható tehát a BUBOR hatására a hitelkamatok további legjelentősebb emelkedése. Az MNB legutóbbi, augusztusi adatai szerint az új szerződésekben itt még 12-13%-os kamatok voltak a jellemzőek, ám ez a következő hónapok év végén
A jelzáloghiteleseket azonban a kamatstop védi. A változó kamatozású jelzáloghitelek kamata a következő fordulónaptól azonban már szintén 20% lenne, ezzel szemben a kamatstop miatt 4-5%-os ügyleti kamatot kell fizetniük az érintetteknek a következő fordulónaptól. A különbséget a bankszektor állja, ennek évesített költsége az új BUBOR-szintek mellett már a 200 milliárd forintot is meghaladhatja.
Ingatlanközvetítés, Lakásépítés, lakásvásárlás?
Zöldhitel Csoporttal zöld út, bármely megoldáshoz!
A Zöldhitel Csoport szakértői segítséggel, kamatkedvezmény javaslatokkal, hatékony és gyors ingatlanközvetítéssel, hiteligénylési folyamattal támogatja az új lakásba, családi házba költözőket.
További információ és segítség a www.zoldszemelyikolcson.hu oldalon vagy a 06303426308-as telefonszámon.
#BUBOR #MNB #lakáshitel #20%oshitel #szakértőitámogatás
Forrás: Portfolio, www.zoldhitel.hu