A legfeljebb 5 éves kamatperiódusú lakossági jelzáloghitelek mellett november 15-étől a kis- és középvállalkozások változó kamatozású hiteleire is kiterjed a jelen állás szerint 2023. június 30-áig velünk élő kamatstop. A kormány szerint 60 ezer vállalkozást és 2000 milliárd forintos hitelállományt érintő intézkedés lényegét az alábbiakban foglaljuk össze. A magasabban meghúzott kamatkorlát és a kkv-hitelek sajátosságai miatt elmondható, hogy a kkv-k számára a kamatstop nem hoz akkora relatív hasznot, mint a lakossági jelzáloghitelesek számára, de egy átlagos kkv-hitel esetében a megtakarítás abszolút összege 2023 közepéig így is 1 millió forint felett lehet.
A kamatstop legújabb kiterjesztése a kkv-kra vonatkozik. A 2004. évi XXXIV. törvény szerint ők egyrészt azok a vállalkozások, amelyeknél
- összes foglalkoztatotti létszám 250 főnél kevesebb, másrészt
- az éves nettó az árbevétel legfeljebb 50 millió eurónak megfelelő forintösszeg, VAGY a mérlegfőösszeg legfeljebb 43 millió eurónak megfelelő forintösszeg.
A 415/2022. kormányrendelet alapján a kamatstop rájuk úgy vonatkozik, hogy
- a 2022. november 15. napját követő szerződés szerinti fordulónaptól érvényes kamatlábat úgy kell megállapítani, hogy a referencia-kamatláb mértéke a 2022. június 28. napján érvényes, szerződésben meghatározott referencia-kamatlábnál nem lehet magasabb,
- a 2022. november 15. napját megelőző szerződés szerinti fordulónaptól érvényes referencia-kamatlábat úgy kell megállapítani, hogy a referencia-kamatláb mértéke a 2022. június 28. napján érvényes, szerződésben meghatározott referencia-kamatlábnál nem lehet magasabb.
A kormány közlése szerint a kkv-k kamatstopja közel 60 ezer kis- és középvállalkozás 2000 milliárd forintnyi hitelállományát érinti. Mivel a Növekedési Hitelprogram vagy Széchenyi Kártya Program hitelei fix kamatozásúak, ezekre nem terjed a kamatstop. A magyar bankok teljes belföldi vállalati hitelállománya mintegy 12 000 milliárd forint, a kkv-hitelek állománya pedig 7000 milliárd forint az MNB adatai szerint, ez alapján összegszerűen a vállalati hitelek nagyjából 17%-át, ezen belül a kkv-hitelek 29%-át érinti ezután a kamatstop.
A piaci kamatozású kkv-hitelek átlagos futamideje jellemzően jóval alacsonyabb, mint mondjuk egy lakossági jelzáloghitelé, és a kamatstop referencia kamatát is jóval magasabban húzták meg (7,7-8,7% között a jelzáloghitelek 2,1-2,4%-ával szemben), ezért összességében is elmondható, hogy a kkv-k számára a kamatstop nem hoz akkora relatív hasznot, mint a lakossági jelzáloghitelek esetében.
Ingatlanközvetítés, Lakásépítés, lakásvásárlás?
Zöldhitel Csoporttal zöld út, bármely megoldáshoz!
A Zöldhitel Csoport szakértői segítséggel, kamatkedvezmény javaslatokkal, hatékony és gyors ingatlanközvetítéssel, hiteligénylési folyamattal támogatja az új lakásba, családi házba költözőket.
További információ és segítség a www.zoldszemelyikolcson.hu oldalon vagy a 06303426308-as telefonszámon.
#MNB #kamatstop #ársapka #kkv #szakértőitámogatás
Forrás: Portfolio, www.zoldhitel.hu